Nowoczesne centrum badawczo-edukacyjne
Edukacja, badania naukowe i czynna ochrona przyrody. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK to kompleks dwóch nowoczesnych, przyjaznych środowisku budynków przystosowanych do tego aby prowadzić rozległe działania zarówno edukacyjne jak i badawcze. W jednym z nich znajduje się wystawa przyrodnicza, prezentująca znaczenie i różnorodność drobnych zbiorników wodnych. Drugi stanowi zaplecze socjalno-dydaktyczne. Znajdują się w nim pracownie laboratoryjne i sala wykładowa, umożliwiające prowadzenie szkoleń, warsztatów oraz badań naukowych. Nazwę Centrum wzięło od kumaka nizinnego – płaza bezogonowego, którego charakterystyczny głos niesie się wiosną wieczorami po Mazurach. Centrum jest nie tylko miejscem gdzie prowadzona jest szerokorozumiana edukacja oraz badania naukowe. W ramach misji i założeń tego miejsca organizowane są również działania związane z czynną ochroną przyrody. MCBiE KUMAK zaangażowane jest w ochronę żółwia błotnego, a także w działania poprawiające stosunki wodne w okolicy.
Świadomość ekologiczna. Skuteczna ochrona przyrody jest możliwa tylko tam, gdzie potrzeba ochrony wypływa oddolnie – od ludzi żyjących w pobliżu cennych przyrodniczo miejsc. Chcemy aby Centrum poprzez swoje działania przyczyniało się do kształtowania świadomości ekologicznej i podnoszenia poziomu edukacji na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym. Mamy nadzieję na udaną współpracę z samorządami i szkołami z regionu, pozostając równocześnie otwartymi na gości z całego kraju. Zależy nam na podkreśleniu przyrodniczej wyjątkowości obszarów z którymi sąsiadujemy, objętych różnymi prawnymi formami ochrony – takimi jak rezerwat biosfery, Mazurski Park Krajobrazowy, czy elementy sieci obszarów Natura 2000.
Popularyzacja wiedzy. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK jest jednostką edukacyjno-badawczą uczelni wyższej i stanowi zaplecze do prowadzenia badań, dzięki którym nasze zrozumienie procesów przyrodniczych staje się lepsze. W naszej ocenie równie ważne jak zdobywanie wiedzy jest jej przystępna popularyzacja. Szczególnie zależy nam na rozwijaniu współpracy na poziomie lokalnym.
Fundusze Europejskie dla Uniwersytetu. Utworzenie Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK możliwe było dzięki wysiłkom Wydziału Biologii UW oraz wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2014-20. Projekt został doceniony poprzez wpisane go do Strategii Wielkich Jezior Mazurskich 2020 jako inwestycja kluczowa dla tego regionu, został też zakwalifikowany w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa Warmińsko-Mazurskiego jako projekt pozakonkursowy. Od samego początku inwestycji dbałość o środowisko przyrodnicze było priorytetem. Dzięki temu powstały obiekty, które mogą być inwestycją referencyjną dla terenów szczególnie wrażliwych przyrodniczo.